Opis
W czasach, kiedy tak właściwie jesteśmy zabiegani i cały czas do czegoś gonimy stres jest murowany. Prawda jest jednak taka, że jego niewielka dawka nie działa na nas w żaden ujemny sposób. Sytuacja się jednak zmienia, gdy żyjemy w stałym stresie, nie radzimy sobie z nim, a co gorsza zaczyna on mieć wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, niemniej jednak również na zdrowie. Jeśli sobie nie radzimy ze stresem oraz jest on dla nas coraz większym ciężarem wówczas możemy wykorzystać z oferty szkoleniowej. Trening radzenia sobie ze stresem jest nadzwyczaj właściwym rozwiązaniem, albowiem, pozwala on rozpoznawać znaki pojawiającego się stresu nie tylko u siebie, ale także u osób trzecich. Poza tym na treningu poznajemy metody radzenia sobie ze stresem, a też sposoby unikania stresujących sytuacji – tutaj pomoże ćwiczenia na ataki paniki. Na znacznej większości treningach radzenia sobie ze stresem posiadamy do czynienia nie tylko z samymi wykładami.
Trening taki wzbogacony jest o warsztaty, a także o ćwiczenia np. relaksacyjne, jakie są potrzebne w walce ze stresem. Jeżeli twierdzisz, iż stres Cię pożera w każdej sytuacji oraz ewidentnie dominuje on nad tobą taki kurs z pewnością Ci pomoże. Psychiatra może zalecić choremu jedną z form terapii krótkoterminowej. Dopuszczalne są terapia kognitywna, behawioralna, poznawczo – behawioralna i poznawczo – analityczna. Wszystkie z nich są pożyteczne w leczeniu depresji. Wybór typu leczenia terapii ma prawo zależeć od tego, jaki jest osiągalny sposób w miejscu gdzie mieszka pacjent, jakkolwiek też, jaki rodzaj w najwyższym stopniu pasuje do jego choroby. Kompetencja terapeuty jest tak samo ważna jak typ stosowanej terapii. Terapeutą może być lekarz, pielęgniarz czy też psycholog.
Terapia poznawcza ma bardzo wiele zalet. Jej głównym celem jest praca nad specyficznym depresyjnym myśleniem. W jej trakcie pacjent może być poproszony o opowiedzenie o negatywnych myślach. To pomoże mu odkryć w jak nierealistyczny ujemny sposób myśli. Terapeuta może mu wspomóc przekształcić depresyjne myślenie w ciągu kilkunastu sesji. Udaje się to zwłaszcza w depresji lekkiej i umiarkowanej. Może przynieść lepsze korzyści niż leczenie farmaceutyczne. Osoba, która cierpi na depresję powinna w następstwie tego podejść do terapii poznawczej.