Opis
Instalacje fotowoltaiczne fabrykują prąd, który posiada znacznie większą częstotliwość aniżeli ten pochodzący z sieci publicznej. Stąd także zawsze w pierwszej kolejności wyczerpuje się prąd pochodzący z instalacji, a następnie stosuje się dopiero prąd z sieci. Zdarza się niemniej jednak, że pojawia się nadwyżka prądu, który jest niewykorzystywany. To naturalnie dzięki użytkowaniu szczególnych liczników dwukierunkowych można z powodzeniem przesłać taką nadwyżkę do sieci publicznej. Polska regulacja o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE) mówi przejrzyście, że nie ma w takim przypadku konieczności posiadania własnej aktywności.
I tu pojawia się pojęcie: prosument innymi słowy podmiot, który jest jednocześnie fabrykantem energii (fotowoltaicznej) jak i jej konsumentem – więcej na domenie internetowej panele fotowoltaiczne Kraków. W sytuacji, gdy przeznaczony prąd jest niewystarczający można pobierać go z sieci publicznej. Struktury fotowoltaiczne on-grid nie żądają wykorzystywania specjalistycznych akumulatorów, a to wpływa na obniżenie kosztów montażu. Instalacje fotowoltaiczne sieciowe to przyciągające rozwiązanie, jakie pozwala oszczędzić wiele pieniędzy. Oprócz możliwości przesyłania nadmiaru prądu do sieci ustawa o OZE wzmiankuje również o systemie opustów dla instalacji prosumenckich (net-metering).
W praktyce oznacza to, że posiadacz mikroinstalacji ma szansę przesłania nadwyżki energii do sieci oraz odebrania jej w ciągu jednego roku. Prosument może zatem wyprodukować energię w dowolnym momencie, a również odebrać ją kiedykolwiek zechce. Kompetentnie nazywa się to bilansowaniem jednorocznym energii. Będzie to nic innego jak wyliczanie różnic pomiędzy prądem wprowadzonym do sieci, a zużytym w ciągu roku. Dzięki takiemu rozwiązaniu wolno uniezależnić się w pełni od wzrostu cen za energię elektryczną. Poza tym instalacja fotowoltaiczna ma prawo mieć również specjalny licznik, który pozwala analizować wykresy wyczerpywania energii.