COVID-19: Ważna rola specjalistów medycznych

Opis

Szpitale ciągle są przeciążone. Wielu pacjentów kazdego dnia trafia na oddziały, przy czym pacjenci covidowi muszą być inaczej traktowani. W jaki sposób lekarze innych specjalizacji mogą pomóc w odniesieniu do pandemii? Co zrobić, aby nie brakowało rąk do pracy I aby pacjenci byli dobrze zaopiekowani>

Onkolodzy

Chociaż większość z nich nie leczy bezpośrednio pacjentów zakażonych COVID-19, onkolodzy nadal muszą krytycznie myśleć o wirusie. Wiele leków stosowanych w chemioterapii jest immunosupresyjnych, co naraża pacjentów na raka na zwiększone ryzyko zakażenia koronawirusem. Onkolodzy muszą podejmować trudne decyzje, oceniając ryzyko opóźnienia leczenia z ryzykiem potencjalnej infekcji wirusowej.

W miarę jak pandemia się przedłuża, możemy zobaczyć, jak onkolodzy ze zmniejszoną liczbą spraw pracują poza swoją strefą komfortu. Coraz więcej z nich wychodzi do pracy na odziały covidowe, by wspomóc kraj w walce z pandemią.

Psychiatrzy

Być może wtórna pandemia COVID-19 będzie epidemią zdrowia psychicznego. Wiele osób zmaga się z podwyższonym poziomem stresu i poczuciem izolacji, gdy są proszeni o poddanie się kwarantannie. Może to być szczególnie trudne dla pacjentów z wcześniej istniejącymi problemami ze zdrowiem psychicznym. Co więcej, przed wybuchem COVID-19 już coraz większa część społeczeństwa walczyła z epidemią samotności.

Ponadto należy pomyśleć o zdrowiu psychicznym osób, u których zdiagnozowano COVID-19. Pozytywna diagnoza może wywołać niekontrolowane myśli i lęki przed bólem, cierpieniem i śmiercią. Wsparcia potrzebują także rodziny chorych. Psychiatrzy odgrywają kluczową rolę w rozwiązywaniu problemów związanych ze zdrowiem psychicznym spowodowanym przez COVID-19. Teraz jest już wiele takich przypadków, a w miarę pogłębiania się pandemii coraz więcej osób będzie chorowało. Co więcej – można wskazać na coraz większą ilość dzieci I młodzieży, która poddana izolacji traci ważny dla nich aspekt, czyli kontakty społeczne.

Interniści i lekarze rodzinni

Na początku pandemii wydawało się, że interniści I lekarze rodzinni będą bardziej bezpośrednio angażować się w leczenie pacjentów. Wygląda jednak na to, że mobilne punkty leczenia, a takze teleporady w większości mogą uniemożliwiać pacjentom dostęp do prywatnych gabinetów. Wiele osób radzi sobie z pozytywną diagnozą w domu i zwraca się do placówek szpitalnych tylko wtedy, gdy objawy wymkną się spod kontroli. lekarze uczący się nowoczesnej medycyny nie do końca mogli pomóc.

Neurolodzy

Obecnie wydaje się również, że COVID-19 może infekować neurony, powodując utratę węchu i smaku, według wstępnych danych. Zachowaj czujność jeśli występują u Ciebie te objawy, i jeśli to możliwe, jak najszybciej wykonaj testy w kierunku koronawirusa. Czy te zmiany są uniwersalne i czy są długoterminowe skutki dla układu nerwowego, dopiero się okaże.

Podobnie jak onkolodzy, neurolodzy muszą żonglować istniejącymi przypadkami, z ewentualnym zgłaszaniem się na dyżury covidowe, by ulżyć obciążonym kolegom szpitalnym. Po raz kolejny teleporady są tutaj rozwiązaniem, które pomagają neurologom zarzadzać pacjentami, którzy potrzebują tylko rutynowej opieki I dzięki czemu nie muszą ich narazać na przychodzenie do gabinetów I kontaktów z innymi pacjentami.

Gastrolodzy

Gastrolog może odgrywać bezpośrednią rolę w opiece nad COVID-19. Cięższe przypadki prezentują zaburzenia żołądkowo-jelitowe, więc może być wymagana wiedza specjalistyczna z zakresu gastrologii. W tym przypadku także teleporady są świetnym rozwiązaniem. Wielu stałych pacjentów przychodzi na systematyczne kontrole nawet jeśli im nic nie dolega – spokojnie w takich przypadkach można skontaktować się z gastrologiem telefonicznie I nie trzeba udawać się do gabinetu lekarskiego. I podobnie jak u onkologów, niektórzy z tych pacjentów mogą mieć obniżoną odporność. Wcześniej w tym tygodniu artykuł opublikowany w Clinical Gastroenterology and Hepatology zalecał stosowanie PPE podczas endoskopii, ponieważ przewód pokarmowy może być drogą infekcji. Naukowcy zauważyli również, że pacjenci z COVID-19 mogą doświadczać nieprawidłowej czynności wątroby.

Pulmonolodzy, laryngolodzy, okuliści

Specjaliści ci muszą podjąć takie same środki ostrożności w stosunku do pacjentów, z którymi widują się osobiście, jak szpitalnicy zajmujący się potwierdzonymi przypadkami i zwracać uwagę na pacjentów z objawami, których jeszcze nie zbadano pod kątem infekcji.

Na podstawie objawów, na które cierpią Twoi pacjenci, może być konieczne rozważenie diagnozy COVID-19. Obejmuje to objawy takie jak wyraźny kaszel, zmęczenie, utratę oddechu, ale także utratę smaku i węchu. Niedawno odkryto również, że niektórzy pacjenci z COVID-19 mogą wykazywać zapalenie spojówek, a wirus może być przenoszony drogą kropelkową.

Podsumowanie

Jak widać – wszyscy lekarze na równi walczą z pandemią. To nie tylko lekarze znajdujący się mówiąc kolowialnie na pierwszym froncie, czyli na oddziałach covidowych, ale także I Ci którzy leczą inne nasze schorzenia. Każdy z lekarzy musi dbać nie tylko o swoich stałych pacjenów, nie tylko o siebie, ale także I o nowych pacjentów, którzy przychodzą z niewiadomymi schorzeniami, które mogą się być także związane z zachorownaiem na COVID-19. Jak widać walka z pandemią nie jest łatwym zadaniem, dlatego wspierajmy lekarzy w ich dział

 

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY