Czy zamiana skrzyni biegów jest skomplikowana?

Opis

Konstrukcja skrzyni biegów jest dosyć skomplikowana. W jej obudowie jesteśmy w stanie odkryć trzy wały: sprzęgłowy, kluczowy oraz pośredni. Moc silnika jest emitowana na wałek sprzęgłowy, który przekazuję ją za pośrednictwem kół zębatych na wał pośredni. Na wale pośrednim oraz głównym znajdują się następne koła zębate, pasujące za zmianę biegów. Pełny układ musi mieć dobre smarowanie. Stosuje się do tego słuszny olej przekładniowy. W starszych skrzyniach niejednokrotnie wolno było się spotkać z przełożeniem bezpośrednim. Będzie to wałek sprzęgłowy połączony z wałkiem głównym. Między nimi nie zachodzi żadna zmiana szybkości pracy układu. Dużo osób zastanawia się również, czym jest nadbieg.

Jest to mechanizm, który sprawia, że prędkość wałka głównego jest większa niż sprzęgłowego. Zdarzają się skrzynie, gdzie występuje więcej niż jeden nadbieg. Są one wybitnie pożyteczne w samochodach, bo gwarantują długodystansową jazdę bez zmiany biegu oraz zminimalizowanie spalania samochodu – sprawdź to na https://skrzyniezajac.pl. Ze względu na swoją budowę cały mechanizm waży około 40 kg. Większość właścicieli wozów osobowych po uszkodzeniu silnika czy też skrzyni biegów twierdzi, że pojazd nadaję się tylko na złom. Nie musimy zapominać, że w dzisiejszych czasach oba te podzespoły są częściami, które jesteśmy w stanie zmienić w niemal dowolnym warsztacie samochodowym. Jeżeli zdecydujemy się na prywatną wymianę skrzyni, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kilka wybitnie ważnych szczegółów. Po pierwsze, gdzie taką skrzynię należy nabyć.

Jeżeli posiadamy starszy samochód, nie będzie dla nas opłacalne kupno nowatorskiej skrzyni, albowiem jej cena ma prawo niedużo się różnić od całego samochodu. Niejednokrotnie w związku z tym należałoby rozejrzeć się po okolicznych szrotach, inaczej sklepach z używanymi częściami samochodowymi. Przed wymianą musimy się zabezpieczyć w znaczną ilość różnych kluczy nasadowych oraz oczkowych. Niezbędny też może okazać się kanał. W co niektórych autach zamiana skrzyni biegów bez kanału nie jest możliwa. Na wymianę musimy poświęcić około dwóch dni. Jeśli posiadamy umiejętności równe obeznanemu mechanikowi, czas ten będzie krótszy.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY