Fakty i historia roweru elektrycznego

Opis

Rower elektryczny (e-bike) jest jedynym urządzeniem transportowym, któremu w ciągu ostatnich 20 lat udało się przejąć znaczącą część udziału w rynku rowerowym. Dzięki prostej konstrukcji naśladującej tradycyjny rower, małemu i wydajnemu silnikowi elektrycznemu oraz łatwym metodom sterowania, od 1998 roku odnotowuje szybki wzrost sprzedaży. Obecnie szacuje się, że w samych Chinach użytkowanych jest około ponad 120 milionów rowerów elektrycznych. Wykorzystanie rowerów elektrycznych w Europie i Ameryce Północnej szybko rośnie, a ich roczna sprzedaż sięga półtora miliona sztuk.

Główne fakty o e-rowerach

Jedną z najbardziej atrakcyjnych cech rowerów elektrycznych jest brak szkodliwych emisji z silnika spalinowego i zerowe szanse na zanieczyszczenie Ziemi. Nawet jeśli uwzględnimy koszty częstej wymiany baterii, e-rower jest wielokrotnie bardziej przyjazny dla środowiska niż jakiekolwiek inne urządzenie transportu publicznego (jest 18-13 razy bardziej wydajny niż samochód, 6 razy bardziej niż transport kolejowy i ma taki sam wpływ na środowisko jak tradycyjny rower). Kolejną zaletą roweru elektrycznego jest jego zastosowanie w rehabilitacji pacjentów powracających do zdrowia.

Na przykład, pacjenci z problemami kardiologicznymi mogą znacznie poprawić swoją mobilność, jeśli będą korzystać z modeli rowerów elektrycznych, które pomagają im zmniejszyć napięcie mięśni i wysiłek serca. Jeden z minusów rowerów elektrycznych został zauważony w Chinach. Prędkość rowerów elektrycznych okazała się uciążliwa, gdy były one używane na tradycyjnych drogach przeznaczonych dla rowerów (ścieżki rowerowe). Zobacz działanie roweru elektrycznego

Pierwsze modele rowerów elektrycznych pojawiły się pod koniec XIX wieku. Amerykańskie biuro patentowe zarejestrowało kilka patentów na rowery elektryczne w latach 1895-1899. Modele z czujnikami momentu obrotowego i kontrolkami mocy stały się dostępne pod koniec lat 90-tych. Jeden z pierwszych komercyjnie udanych modeli rowerów elektrycznych pojawił się w 1997 roku pod nazwą “Select”. Rok później na rynku dostępnych było ponad 49 różnych modeli rowerów elektrycznych. Na początku XXI wieku dwie duże japońskie firmy Yamaha i Panasonic rozpoczęły ich masową produkcję na całym świecie.

Główna konstrukcja e-bike’a składa się z tradycyjnej ramy rowerowej (z pedałami lub bez) oraz małego silnika elektrycznego (do 750 W) zasilanego lekkimi akumulatorami (kwasowo-ołowiowymi, NiCd, NiMH i Li-ion). Moc tych silników jest ograniczona do maksymalnej prędkości od 24 do 32 km/h (15 do 20 mph). Obecnie stosuje się kilka rodzajów silników, przede wszystkim z napędem bezpośrednim i z przekładnią. Przeniesienie napędu na koło odbywa się za pomocą napędu łańcuchowego, pasowego, silników w piaście lub napędu ciernego. Jeden z wczesnych modeli roweru elektrycznego z 1980 roku posiadał stację ładowania słonecznego, która służyła do uzupełniania baterii pokładowych.

Obecnie światowa produkcja rowerów elektrycznych stale rośnie. Kraje na całym świecie mają różne przepisy, które regulują ich użytkowanie na drogach publicznych. Często są one klasyfikowane w tej samej klasie co rowery, ale gdzieniegdzie są traktowane jako jeden z podtypów motocykli i rowerów z napędem silnikowym.

Dokładna historia roweru elektrycznego

Rowery elektryczne stały się niezwykle popularne od czasu ich ponownego pojawienia się na całym świecie około 20 lat temu, ale wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że historia roweru elektrycznego sięga 120 lat wstecz. Pierwsze patenty na rowery z napędem elektrycznym zostały zgłoszone pod koniec XIX wieku, w tym jeden od Ogdena Boltona Jr, który miał jeden wydany w 1895 roku na swoją maszynę rowerową, która zawierała “silnik w piaście na prąd stały zamontowany w tylnym kole”.

Dwa lata później, Hosea W. Libbey wynalazł rower elektryczny z dwoma silnikami, dwiema bateriami i dwoma kołami. Na płaskiej powierzchni działała tylko jedna bateria, a przy wjeździe na wzgórze do akcji wkraczała druga. Następnie w 1898 r. Mathew J. Steffens opatentował pierwszy rower elektryczny z tylnym kołem, który wykorzystywał pasek biegnący wzdłuż zewnętrznej strony do wytwarzania energii. W kolejnych latach każda część projektu była udoskonalana i testowana, ale w końcu została zapomniana, ponieważ światło dzienne skradł wynalazek samochodu.

Rower elektryczny nie doczekał się odrodzenia aż do lat 90-tych, kiedy to niektóre japońskie firmy, w tym Yamaha i Panasonic, zaczęły opracowywać nową technologię silników elektrycznych i baterii, która miała dać nowy początek przemysłowi rowerów elektrycznych. Po kilku latach pracy, Japończycy opracowali czujniki momentu obrotowego i kontrolę mocy, a następnie wyprodukowali rower elektryczny o nazwie “The Zike”.

Gdy branża wkroczyła w nowe tysiąclecie, produkcja i użytkowanie rowerów elektrycznych zaczęły się rozwijać, a produkcja wzrosła o 40% w latach 2002-2004. Większa część tego wzrostu miała miejsce w Chinach, gdzie inne problemy, takie jak zanieczyszczenie powietrza, dały siłę rynkowi, co pomogło w dalszym napędzaniu innowacji. Obecnie po drogach tego kraju jeździ ponad 120 milionów rowerów elektrycznych, w porównaniu z zaledwie 56 000 w 1998 roku.

Poza Chinami głównymi obszarami wzrostu sprzedaży rowerów elektrycznych są Europa kontynentalna i USA, gdzie sprzedaż nie dorównuje tej w Chinach, ale rośnie z każdym rokiem. W dużych miastach na całym świecie, w tym w Bostonie, Kopenhadze i Amsterdamie, wprowadzono systemy rowerów elektrycznych, dając szansę wypróbowania ich osobom, które nigdy by ich nie kupiły.

W Wielkiej Brytanii sprzedaż odbywała się znacznie wolniej, a udział Wielkiej Brytanii w rynku europejskim w 2011 roku wynosił zaledwie 2,79% w porównaniu z 43,25% w Niemczech i 24,85% w Holandii, w obu krajach o silnych tradycjach rowerowych. Teraz to się jednak zmienia, ponieważ Wielka Brytania zaczyna zyskiwać na znaczeniu, ponieważ coraz więcej osób odkrywa fantastyczne rowery elektryczne, które są teraz oferowane w znacznie bardziej przystępnych cenach niż kiedykolwiek wcześniej.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY