Miasta coraz częściej przyjmują e- hulajnogi, ale lekki opór nadal pozostaje

Opis

Nieład obserwowany w 2018 r. to już w dużej mierze przeszłość, ponieważ miasta zaczynają regulować, jak i gdzie użytkownicy mogą jeździć na hulajnogach.
Po niechcianych wdrożeniach i późniejszych zakazach, wydaje się, że coraz większa liczba samorządów zaczęła akceptować e-hulajnogi. Testy będą kontynuowane w celu zapewnienia bezpiecznej i efektywnej integracji z istniejącym życiem miasta, ale w niektórych miastach czeka nas długa droga, zanim e-hulajnogi staną się normą.

Pozytywne sygnały

Wiele miast w USA, w tym San Francisco, które wcześniej było szczególnie rygorystyczne, traktuje obecnie e-hulajnogi jako element transportu publicznego. W Europie, miasta takie jak Lizbona i Berlin stały się silnymi zwolennikami tego rozwiązania. W maju 2021 r. flota e-hulajnóg estońskiego start-upu Bolt przemierzyła dziewięć niemieckich miast, dołączając do konkurentów takich jak Lime, Tier i Voi. W Wilnie na Litwie władze lokalne zachęcają firmy mikromobilnościowe do przyjazdu i testowania swoich usług, lobbując za “deregulacją rynku”. Podobne trendy można zaobserwować na wschodzie, od Dubaju i Singapuru po Tokio i Szanghaj. Sprawdź nowe modele hulajnóg elektrycznych.

Pozytywne sygnały płyną z Wielkiej Brytanii, gdzie trwa kilka prób e-hualjnóg po tym, jak ogólnokrajowy zakaz został zniesiony w lipcu 2020 roku. Miasta takie jak Bath, Bristol i Milton Keynes mają już programy w toku, a w Londynie trzech dostawców e-hulajnóg ma wziąć udział w próbie, która ma się rozpocząć w czerwcu 2021 roku. Hulajnogi będą odgrodzone geograficznie, aby zapewnić, że pozostaną w ścisłych granicach w dzielnicach takich jak West End, Mayfair i Marylebone; jeźdźcy muszą rozpocząć i zakończyć swoje podróże w zatwierdzonych strefach, więc pozostaje element elastyczności w miejscu, w którym można je jeździć.

E-hulajnogi firmy Dott, Lime i Tier Mobility będzie współpracować z Transport for London podczas próby. W oświadczeniu, Tier powiedział, że ma to potencjał, aby być “największym przetargiem e-scooter schematu w Europie.” Aby zapewnić, że hulajnogi są zaparkowane odpowiednio – to znaczy, z drogi-Tier pracował z mapowania specjalista Fantasmo do zatwierdzenia lokalizacji hulajnogi do 20 cm. Prywatne hulajnogi pozostaną nielegalne w Londynie, co jest ukłonem w stronę władz lokalnych, które chcą zachować kontrolę nad tym, jak są one wykorzystywane.

W West Midlands władze zaprosiły oferentów do wzięcia udziału w próbie e-hulajnóg na obszarach takich jak Birmingham, Coventry i Wolverhampton, która rozpocznie się we wrześniu 2020 roku. Firma Voi z siedzibą w Sztokholmie wygrała przetarg, opierając się na innych umowach zawartych w Bath i Northamptonshire. Roger Woodman, profesor na University of Warwick, mówi, że uczestnicy ściśle współpracowali z lokalną policją i kilkoma organizacjami charytatywnymi, aby zapewnić, że usługi są nie tylko bezpieczne, ale także uwzględniają potrzeby osób niepełnosprawnych. “Pytania dotyczące korzyści płynących z usługi i tego, jak zintegruje się ona z istniejącym transportem, zostaną określone w późniejszych etapach próby”, powiedział Automotive World.

Znane zastrzeżenia

Wiele miast na tym etapie pozostaje ostrożnych nawet w stosunku do kontrolowanych projektów pilotażowych. W Toronto wydaje się, że nastroje stały się kwaśne, ponieważ na posiedzeniu komisji w kwietniu głosowano przeciwko możliwości uczestnictwa w projekcie pilotażowym dotyczącym e-scooterów, który pierwotnie stanowił część szerszego planu pięcioletniego stanu Ontario. Rada Miasta zwróciła się do Transport Canada o uregulowanie zharmonizowanych standardów mikromobilności w zakresie bezpieczeństwa, testów i dostępności, zanim udział w projekcie zostanie ponownie rozważony.

Decyzja odnosi się zarówno do hulajnóg współdzielonych, jak i będących własnością prywatną, a urzędnicy Toronto twierdzą, że opiera się ona na “zaangażowaniu miasta w bezpieczeństwo i dostępność”. Przegląd badań dotyczących urazów z innych miast, w tym Paryża, Tel Awiwu i San Diego, sugerował, że zakaz używania hulajnóg “pomógłby zapobiec potencjalnie poważnym urazom na torontońskich ulicach i chodnikach” – czytamy w oświadczeniu z maja 2021 roku.

Bird, firma produkująca e-hulajnogi, która spodziewała się wziąć udział w próbie, odrzuciła tę decyzję i zasugerowała, że “Toronto nie było zainteresowane” badaniem. Zauważyła również, że pozytywne dane z badań w innych jurysdykcjach, takich jak Calgary i Ottowa, zostały “rutynowo zignorowane”. Oświadczenie Birda konkluduje: “Jeśli miasto Toronto poważnie myśli o staniu się bardziej zrównoważonym, zielonym i nadającym się do życia, to mikromobilność we wszystkich jej formach, w tym e-hulajnogi, musi być częścią rozwiązania”.

Droga, która jest jeszcze przed nami

Niektóre miasta wydają się bardziej otwarte na floty hulajnóg należące do osób trzecich, ale wiele z nich pozostaje nieśmiałych. Dotyczy to nawet miast, w których mikromobilność wydawałaby się idealnym rozwiązaniem. Jest prawdopodobne, że miasta, które jeszcze się nie zdecydowały, będą nadal obserwować rozwój sytuacji na innych rynkach, czerpiąc wskazówki z udanych projektów pilotażowych i pełnych operacji komercyjnych.

Bezpieczeństwo pozostaje głównym problemem, z różnymi przypadkami śmiertelnych wypadków z udziałem użytkowników hulajnóg elektrycznych, pieszych i innych uczestników ruchu drogowego. Woodman z University of Warwick sugeruje, że miasta będą dążyć do ochrony pieszych w miarę wzrostu ruchu na hulajnogach. “Ostatecznie, aby usługa działała i przynosiła korzyści jak największej liczbie osób, konieczne będzie wydzielenie pasów dla hulajnóg elektrycznych/rowerów oraz obszarów przeznaczonych dla pieszych” – powiedział portalowi Automotive World.

Ankieta przeprowadzona przez firmę Spin wykazała, że 62% rowerzystów czuje się najbezpieczniej podróżując po chronionym pasie rowerowym. W nadchodzących latach wbudowane czujniki z kamerami mogą stać się bardziej powszechne, dając operatorom jeszcze lepsze pojęcie o tym, jak hulajnogi są używane i gdzie można wprowadzić ulepszenia.