W jaki sposób grają głośniki basowe?

Kategoria:

Opis

Megafony basowe funkcjonują niemalże na takie samej zasadzie jak pozostałe przetworniki akustyczne. Globalna różnica polega na tym, że przetwarzane są wybitnie niskie częstości dźwięku oraz trzeba dostarczyć adekwatnie rozległy prąd ze wzmacniacza. W akustyce występuje taka zależność, iż im niższe pasmo tym więcej mocy potrzeba przekazać głośnikowi. Głośniki tego typu na ogół odtwarzają dźwięki o częstości od 20Hz, choć zdarzają się również takie które wytwarzają jeszcze niższe pasmo.

A inne? Zobacz maty tłumiące. W owym czasie mówimy już o tak zwanych infradźwiękach, które wywołują drgania czy wibracje podłoża oraz wszystkich przedmiotów znajdujących się w pobliżu. Przy właściwie dużej mocy taki głośnik umie bez kłopotu zniszczyć chociażby szyby w oknach czy sprawić pękanie ścian. By uzyskać tak wąski zakres pasma akustycznego stosuje się odpowiednie filtry przepustowe, ograniczające górną częstotliwość akustyczną.

Mogą to być filtry zarówno aktywne, nie wywołujące strat dźwięku oraz pasywne, podłączane wewnątrz kolumny. Musimy też zwrócić nadzwyczajną uwagę na zakres odtwarzanych częstotliwości, ponieważ im poprawniejszy zakres, tym poprawniejsze wyniki dźwiękowe podsłuchamy. Jak najbardziej nie można z tym zakresem przesadzać, ponieważ jak będzie on za wysoki to wówczas zaczniemy słyszeć także trochę pośrednich tonów, a chodzi nam wyłącznie o te najniższe. Producent podaje też inne dobre parametry, jakie mówią o tym, jak głośnik zachowuje się w danej obudowie. Można zastosować kilka typów skrzyń, ale dwie z reguły używane to zamknięta czy też z wylotem tzw. bas-reflex.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „W jaki sposób grają głośniki basowe?”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.