10 najlepszych wskazówek, jak rzucić palenie papierosów

Opis

Jeśli kiedykolwiek próbowałeś rzucić palenie i nie udało Ci się, nie jesteś sam. Dane z Centrów Kontroli i Prewencji Chorób pokazują, że mniej niż 1 na 10 dorosłych palaczy udaje się rzucić palenie każdego roku. Jeśli potrzebujesz więcej dowodów na to, jak trudno jest rzucić palenie, badanie opublikowane w British Medical Journal wykazało, że palacze mogą podejmować 30 lub więcej prób rzucenia palenia, zanim im się to uda.

Nie pozwól, aby te liczby Cię zniechęciły! Rzucenie palenia może być trudne, ale w Wellington Medical Group naszym celem jest upewnienie się, że są Państwo uzbrojeni w najlepsze możliwe narzędzia, aby osiągnąć swój cel, jakim jest rzucenie palenia. Prosimy o zapoznanie się z 10 najważniejszymi wskazówkami dotyczącymi rzucania palenia i kliknięcie na poniższe linki, aby umówić się na wizytę u jednego z naszych specjalistów od rzucania palenia.

Centrum Medyczne Johnsonville Centrum Medyczne Thorndon 1. Ustal datę rzucenia palenia Jeśli zdecydujesz się rzucić palenie a) na początku grudnia, kiedy sezon świąteczny dopiero się zaczyna, b) kiedy przechodzisz przez rozwód i przeprowadzasz się w tym samym czasie lub c) kiedy masz ściśle określony termin i musisz pracować do późnych godzin porannych, to skazujesz się na porażkę.

Jeśli nie masz siły woli superbohatera, trudno będzie

Ci rzucić palenie w stresujących okolicznościach lub w czasie, kiedy uniknięcie wyzwalaczy palenia jest prawie niemożliwe. Żaden moment nigdy nie jest “właściwym czasem”, ale ustalając datę rzucenia palenia, która pozwoli ci uniknąć stresujących czynników, ludzi i zachowań, które zwykle kuszą cię do sięgnięcia po papierosa, zmaksymalizujesz swoje szanse na sukces.

Nie przesuwaj daty rzucenia palenia, ponieważ okoliczności nie są idealne. Wybierz datę rzucenia palenia i zapisz ją w dzienniku. Badanie opublikowane w czasopiśmie The BMJ, w którym oceniano metody rzucania palenia, wykazało, że nie ma dużej różnicy między sukcesem osób, które zdecydowały się na nagłe rzucenie palenia,

a tymi, które zdecydowały się na podejście stopniowe (zmniejszanie liczby wypalanych papierosów z czasem), pod warunkiem, że osoby te zobowiązały się do wyznaczenia daty rzucenia palenia. Tak więc, ustal z samym sobą datę (rzucenia) palenia. 2. Podziel się swoim zamiarem (ale ostrożnie) Istnieje większe prawdopodobieństwo, że uda Ci się rzucić palenie, jeśli podzielisz się swoim zamiarem z kimś, kogo zdanie szanujesz.

Badanie przeprowadzone w 2020 roku w Journal of Applied Psychology wykazało

że mamy większe szanse na osiągnięcie naszych celów, jeśli podzielimy się nimi z kimś, kogo szanujemy lub kogo opinię o nas cenimy. Wbrew temu, co często sugeruje popularna opinia, dzielenie się swoim celem w całych mediach społecznościowych może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego.

Owszem, publiczne dzielenie się swoim celem może sprawić, że poczujemy się bardziej odpowiedzialni, ale według badacza Petera Gollwitzera, powszechne dzielenie się celami kształtującymi tożsamość (w naszym przypadku: “Zamierzam rzucić palenie”) w rzeczywistości zmniejsza prawdopodobieństwo ich osiągnięcia. Rozumowanie jest następujące:

kiedy mówisz całej grupie ludzi o swoim zamiarze rzucenia palenia, otrzymujesz mnóstwo pozytywnych informacji zwrotnych, które wprowadzają cię w fałszywe poczucie osiągnięcia celu i zmniejszają prawdopodobieństwo wprowadzenia w życie rzeczywistych zachowań niezbędnych do rzucenia palenia. To skomplikowane, wiemy! Wniosek z tego taki? Wybierz kilka wybranych osób, których opinie cenisz, i powiedz im o swoim zamiarze rzucenia palenia. 3. Planuj z wyprzedzeniem Ale nie za daleko do przodu.

Zostaw to na zbyt długo, a znudzisz się swoim celem, zanim jeszcze zaczniesz

Wyznaczenie daty rzucenia palenia na kilka tygodni w przyszłość daje czas na zaplanowanie strategii rzucania palenia. Badania wykazały, że połączenie leków i poradnictwa behawioralnego zwiększa prawdopodobieństwo rzucenia palenia.

Planowanie z wyprzedzeniem pozwala na przygotowanie strategii przed faktycznym rzuceniem palenia, co zwiększa szanse na sukces. Jeśli planujesz używać leków, aby pomóc sobie w rzuceniu palenia (patrz wskazówka nr 4), być może będziesz musiał się upewnić, że masz je przygotowane tak, abyś mógł zacząć je przyjmować w dniu lub na kilka dni przed datą rzucenia palenia. Zobacz też profilaktyka zdrowia a palenie.

Umów się na spotkanie z jednym z naszych ekspertów od rzucania palenia, który pomoże Ci ustalić Twój indywidualny plan. Centrum Medyczne Johnsonville Centrum Medyczne Thorndon 4. Używaj leków Niektórzy ludzie mają dziwne przekonanie, że używanie leków, aby pomóc sobie w rzuceniu palenia jest oszustwem. My twierdzimy, że rzucenie palenia jest wystarczająco trudne, więc wykorzystaj każdą pomoc, jaką możesz uzyskać!

Istnieją liczne dowody na to, że stosowanie leków w celu rzucenia palenia zwiększa szanse na sukces. Obecnie najczęściej stosowanymi lekami są wareniklina (nazwa marki Champix) i bupropion (nazwa marki Zyban). Leki te nie są takie same jak nikotynowa terapia zastępcza (patrz wskazówka nr 5), ponieważ zmniejszają one chęć palenia, a nie objawy odstawienia. Działają one centralnie w mózgu, zmniejszając regulację receptorów nikotynowych, co odbiera chęć palenia. Ekscytującym nowym lekiem, który jest obecnie testowany, jest cytyzyna, która, co ciekawe, występuje naturalnie w niektórych rdzennych roślinach Nowej Zelandii.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY